Związek Młodzieży Chrześcijańskiej "Polska YMCA" Dodaj do ulubionych       Poleć znajomemu    
         english     zapytaj     pobierz     goście     linki     mailing     napisz     kontakt     home        
sonda
zobacz wyniki
archiwum sond
YMCA Europe Festival 2013
International Camp Counselor Program
YMCA World Camp

Małopolska

Metro w Krakowie

Nadzwyczajne Walne Zebranie Delegatów podczas obrad w Krakowie w dniu 24 czerwca 2006r. przyjęło następujące stanowisko:

ZMCh "Polska YMCA" jako członek światowego ruchu YMCA swoją misję, cele i program opiera na podstawowych dokumentach: Bazie Paryskiej (1855), pryncypiach z Kampali (1973), Challenge 21 (1998) oraz Manifest YMCA Europe (2003). Działalność programowa Związku określona w Statucie jest podstawą jej funkcjonowania, zaś posiadane zasoby rzeczowe i osobowe winny służyć realizacji celów naszej organizacji. "Polska YMCA" czerpie ze swojej tradycji i historii inspirację do spełniania istotnej roli we współczesnym społeczeństwie.

Misja ZMCh "Polska YMCA":

"Polska YMCA" chce służyć Polsce i wszystkim Jej obywatelom w zakresie szeroko rozumianej edukacji i wychowania, rozwijania pasji i zainteresowań, w harmonijnym rozwoju ciała, ducha i umysłu w oparciu o wartości zawarte w nauce Jezusa Chrystusa.

Baza Paryska

jako dokument przyjęty przez I Światowa Konferencję YMCA w Paryżu w 1855 r. i potwierdzony przez VI Światowa Radę YMCA w 1973r., wyraża ciągłość podstaw pracy i świadectwa ruchu YMCA:
YMCA postanawia zjednoczyć tych młodych mężczyzn chrześcijan, którzy przyjmując Jezusa jako swego Boga i Zbawcę, zgodnie z Pismem Świętym, pragną być Jego uczniami w wierze i w życiu i łączyć siły do szerzenia Jego Królestwa wśród młodych.

Zasady z Kampali

VI Światowa Rada YMCA, która miała miejsce w lipcu 1973 r.w Kampali (Uganda), przyjęła następujące zasady:
Baza Paryska mówi, że Chrystus znajduje się w centrum ruchu YMCA, który przedstawia jako światowe braterstwo, jednoczące Chrześcijan wszystkich wyznań. Jest to zgodne z otwartą polityką członkostwa, włączającą ludzi bez względu na wiarę, wiek, płeć, rasę i sytuację materialną. Baza Paryska nie określa warunków członkostwa YMCA poszczególnych krajów. Kompetencje te pozostawia ympom - członkom Aliansu Światowego. Baza wyjaśnia, że członkowie Aliansu mają pełną swobodę w wyrażaniu swoich celów, określanych w ścisłym odniesieniu do potrzeb i aspiracji tych, którym mają służyć, pod warunkiem, że zostaną uznane przez Alians Światowy za zgodne z Bazą. Uwzględniając charakter YMCA w poszczególnych krajach obecnie, dokument ten, przyznający Bazie Paryskiej poczesne miejsce pośród różnych Ymek i ich członków, nakazuje wszystkim, aby:
1. Pracować na rzecz równouprawnienia wszystkich ludzi.
2. Pracować na rzecz rozwoju społeczeństwa, w którym związki pomiędzy ludźmi opierać się będą na miłości i zrozumieniu.
3. Zarówno w YMCA, jak i w społeczeństwie, jego organizacji i instytucjach, stwarzać warunki rozwoju, które opierać się będą na praworządności, głębi i kreatywności.
4. Rozwijać przywództwo i modele programów, które pokażą różnorodność i głębie Chrześcijańskich doświadczeń.
5. Pracować nad wszechstronnym rozwojem każdego człowieka.

Challenge 21

Przyjęty podczas 14. Rady Światowej YMCA w 1998 r. we Frechen (Niemcy) "Challange 21" określa obowiązki, które YMCA mogłaby przyjmować w nowym milenium, zgodnie ze swoimi potrzebami i możliwościami. Zawarty w "Challenge 21" potencjał zadań ukazuje pozycję YMCA w szerszym aspekcie społecznym. "Challenge 21" może być odbierany jako krok naprzód we współczesnym rozumieniu Misji YMCA w naszych czasach, zachowując Bazę Paryską jako podstawę Misji YMCA. Mimo że świat, w którym żyjemy, staje się coraz bardziej skomplikowany, jesteśmy zobowiązani szukać dróg, na których pozostaniemy otwarci na wyzwania współczesności, lecz jednocześnie tak samo, albo nawet bardziej, będziemy związani z naszymi korzeniami.

Przyjmując Bazę Paryską z 1855 r. jako niezmienną podstawę określającą Misję YMCA, na progu trzeciego tysiąclecia deklarujemy, że YMCA jest Chrześcijańskim, ekumenicznym, wolontarystycznym ruchem o światowym zasięgu, dla kobiet i mężczyzn, szczególnie nastawionym na rzeczywiste włączenie się młodych ludzi. YMCA bierze udział w chrześcijańskim ideale tworzenia społeczeństwa opartego na zasadach sprawiedliwości, miłości, pokoju i prawa do pełni życia dla wszelkich stworzeń.

Wzywamy wszystkich członków YMCA do skoncentrowania swoich działań na określonych wyzwaniach, które są zgodne z ich własnym rozumieniem wyzwań. Te wyzwania staną się ewolucją Zasad z Kampali.
Głosić Dobrą Nowinę Jezusa Chrystusa i dążyć do duchowego, intelektualnego i fizycznego rozwoju ludzkości jako całych społeczeństw i poszczególnych jednostek.
Umacniać wszystkich, w szczególności młodych ludzi i kobiety, do brania większej odpowiedzialności i przejmowania przywództwa na wszystkich poziomach i pracy ukierunkowanej na sprawiedliwe społeczeństwo.
Popierać i promować prawa kobiet i prawa dzieci.
Sprzyjać dialogowi i partnerstwu między ludźmi różnych wyznań i ideologii. Sprzyjać zachowaniu tożsamości kulturowej ludzi oraz promować odnowę kulturalną.
Angażować się w prace na rzecz solidarności z biednymi i wysiedlonymi, prześladowanymi z powodów rasowych, przekonań religijnych oraz na rzecz mniejszości etnicznych.
Włączać się jako mediatorzy w sytuacjach konfliktów i pracować nad znaczącym udziałem i rozwojem ludzi w ich samookreśleniu.
Bronić dzieła Bożego stworzenia przed wszelkim zniszczeniem, zachowując zasoby i bogactwa ziemi dla przyszłych pokoleń. W obliczu tych wyzwań, YMCA powinna rozwijać wzory współpracy na wszystkich poziomach, które umożliwiają samowystarczalność i samostanowienie.

Czym YMCA jest dzisiaj?

Odpowiedź na to pytanie znaleźć można w Manifeście, jaki przyjęty został przez uczestników "YMCA Europe 2003 Festival" w Pradze:

MANIFEST YMCA EUROPE 2003

Wierzymy, że YMCA jest naszą organizacją, która zmienia świat na lepsze.

W YMCA wierzymy, że Bóg stworzył świat, żebyśmy wszyscy mogli żyć, ciesząc się wolnością i pokojem. Wierzymy, że możemy kontynuować to dzieło stworzenia i zachować świat dla następnych pokoleń.

W YMCA wierzymy, że Jezus Chrystus jest naszym Przyjacielem i Bogiem. On jest naszym Bratem i naszym Zbawicielem. Idąc Jego śladem możemy być przyjaciółmi dla naszych przyjaciół; siostrami, braćmi dla innych. Jesteśmy zainspirowani, aby służyć naszym siostrom i braciom.

Wierzymy, że Duch Święty, niczym niebiańska muzyka, szerzy radość i mądrość, siłę i natchnienie. Czyni możliwym, aby każdy z nas mógł uśmiechać się każdego dnia, bez względu na to, jak ciężko bywa w życiu.

Jesteśmy YMCA, jesteśmy przyszłością i poświęcamy się odnowieniu YMCA tak, aby nadal mogła być narzędziem nowego tworzenia, miłości, pokoju i pozostać organizacją pomagającą ludziom znajdować uśmiech i cieszyć się pełnią życia, bez względu na to, jak ciężko bywa w życiu.

Jesteśmy YMCA; dlatego jesteśmy częścią wiecznej nadziei. Nadziei, która mówi nam, że nadejdzie nowa Ziemia i nowe Niebo, w którym panować będzie sprawiedliwość.

Jesteśmy YMCA, wierzymy w Boga Wszechmogącego, dlatego my sami nie musimy być wszechmogący. Jesteśmy zainspirowani, by służyć. Służyć całej ludzkości miłością Jezusa Chrystusa.

Podążamy za Tym, który powiedział: - Jam jest Światłością świata.

Niechaj to Światło rozbłyśnie w nas...


 
Obozy YMCA - nasza oferta
Alians Światowy YMCA
Alians Europejski YMCA
YMCA na świecie
Inicjatywa Andrzeja Rumianowskiego, Prezesa Ogniska Miłośników Polskiego Jazzu ZMCh Polska YMCA w Warszawie
Związek Młodzieży Chrześcijańskiej "Polska YMCA"
komunikaty            serwisowe
poleć ten serwis znajomemu