Związek Młodzieży Chrześcijańskiej "Polska YMCA" Dodaj do ulubionych       Poleć znajomemu    
         english     zapytaj     pobierz     goście     linki     mailing     napisz     kontakt     home        
sondaCzy w tegoroczne wakacje przynajmniej dwa tygodnie spędzisz poza miejscem swojego zamieszkania ?
tak
nie
zobacz wyniki
archiwum sond
YMCA Europe Festival 2013
International Camp Counselor Program
YMCA World Camp

Małopolska

Metro w Krakowie
LISTA WSZYSTKICH WYDARZEŃ 
2008-11-24
Członek YMCA laureatem Pokojowej Nagrody Nobla

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 2008 roku, Martti Ahtisaari jest członkiem Oulu YMCA w Finlandii. W 1957 roku, jako młody nauczyciel wstąpił do miejscowej YMCA w Oulu, gdzie był członkiem drużyny koszykówki, a później jej trenerem. Jego pierwszą międzynarodową misją była praca nauczyciela w Pakistanie w latach 1960-1963 w ramach projektu realizowanego przez YMCA.

W 1995 roku, podczas obchodów stulecia YMCA-Oulu, Martti Ahtisaari otrzymał najwyższa nagrodę fińskiej YMCA – Order Zasługi YMCA. W 2002 roku został zaproszony do objęcia funkcji Prezydenta YMCA w Finlandii, ale musiał odmówić ze względu na swoje międzynarodowe misje w Iraku i innych częściach świata.

Komitet Nagrody Nobla zdecydował się przyznać Marttiemu Ahtisaari Nagrodę Pokojową w 2008 roku w uznaniu jego trwających ponad trzy dekady wysiłków dla rozwiązywania konfliktów międzynarodowych. "Wysiłki te przyczyniły się do bardziej pokojowego świata i do braterstwa między narodami w duchu Alfreda Nobla " – podkreślił Komitet.

W lutym 1994 roku Martti Ahtisaari został wybrany Prezydentem Republiki Finlandii. Funkcję piastował do 2000 roku. W tym czasie powołał Inicjatywę Zarządzania Kryzysowego, której przewodniczył. W latach 1965-1973 pełnił funkcję Ambasadora Finlandii w Tanzanii, a następnie kilku misji Organizacji Narodów Zjednoczonych. Był on głównym negocjatorem z ramienia Organizacji Narodów Zjednoczonych w Namibii w 1989 roku, kiedy to Namibia zyskała niepodległość. Był inicjatorem kilku misji pokojowych, m.in. w Kosowie i Indonezji.

"Fińska YMCA, a zwłaszcza YMCA w Oulu, niezwykle się cieszy z powodu otrzymania Pokojowj Nagrody Nobla przez  Marttiego. Jesteśmy naprawdę dumni, że nasz członek zyskał tę nagrodę. To jest ważne wydarzenie w Finlandii i nasza YMCA zyskała dzięki niemu dużo rozgłosu" – powiedział Koikkalainen Jaakko, Sekretarz Generalny YMCA w Finlandii.

Warto przypomnieć, że dwóch innych przedstawicieli YMCA także otrzymało Pokojowe Nagrody Nobla: w 1946 roku, John R. Mott, będący Prezydentem Światowego Alliansu YMCA, a w 1901 roku Henry Dunant, który w 1852 roku założył YMCA w Genewie, a 11 lat później Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża.

 
źródło: www.ymca.int

**********

Zobacz także:

John R. Mott
Henry Dunant

LISTA WSZYSTKICH WYDARZEŃ 
Twój komentarz może być pierwszy
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
  
Obozy YMCA - nasza oferta
Alians Światowy YMCA
Alians Europejski YMCA
YMCA na świecie
Inicjatywa Andrzeja Rumianowskiego, Prezesa Ogniska Miłośników Polskiego Jazzu ZMCh Polska YMCA w Warszawie
Związek Młodzieży Chrześcijańskiej "Polska YMCA"
komunikaty            serwisowe
poleć ten serwis znajomemu