Związek Młodzieży Chrześcijańskiej "Polska YMCA" Dodaj do ulubionych       Poleć znajomemu    
         english     zapytaj     pobierz     goście     linki     mailing     napisz     kontakt     home        
sondaCzy w tegoroczne wakacje przynajmniej dwa tygodnie spędzisz poza miejscem swojego zamieszkania ?
tak
nie
zobacz wyniki
archiwum sond
YMCA Europe Festival 2013
International Camp Counselor Program
YMCA World Camp

Małopolska

Metro w Krakowie
LISTA WSZYSTKICH WYDARZEŃ 
2008-11-25
Seminarium "Catch the Vision" w Albanii

Kolejne już, europejskie spotkanie "Catch the Vision" (złap wizję), które odbyło się w dniach 14-19 listopada, tym razem miało tytuł: "Coexistence, conversation, cooperation: Promoting Interfaith Dialogue" (Koegzystencja, konwersacja, kooperacja: promowanie dialogu międzyreligijnego). Spotkanie odbyło się w jednym z większych albańskich miast na północy tego kraju – Shkodrze. Miejscowość ta została wybrana ze względu na harmonijnie wzorową współpracę różnych religii. W Shkodrze dominuje islam, ale są tam też katolicy i wyznawcy prawosławia. Uczestnikami seminarium były osoby związane w różny sposób z YMCA z: Islandii, Niemiec, Danii, Finlandii, Czech, Anglii, Irlandii, Rosji, Macedonii, Kosowa i oczywiście Polski.

Poranne warsztaty pozwalały uczestnikom na lepsze zrozumienie idei dialogu, zwłaszcza międzyreligijnego, i potrzeby jego przeprowadzania. Dowiedzieliśmy się, że różnice nie muszą być przeszkodą w dialogu, a nawet są do niego niezbędne. W pierwszy dzień pobytu w Albanii odwiedziliśmy burmistrza. Rozmawialiśmy na temat sytuacji Shkodry i zaangażowania władz miasta w pracę z młodymi ludźmi. Drugi dzień zdominował temat blood-feud (krwawy spór), czyli smutny problem krwawych zemst, które do tej pory są zmorą państwa do którego przyjechaliśmy. W trzeci dzień rozmawialiśmy na temat problemów społeczności romskiej. W tym celu odwiedziliśmy romską wioskę. Natomiast w ostatnim dniu pobytu byliśmy w cerkwi, meczecie i kościele rzymskokatolickim, by przekonać się, że pokojowa koegzystencja międzyreligijna jest możliwa. W czwartym dniu oglądaliśmy też materiał filmowy z praskiego festiwalu YMCA, który odbył się tego lata. Zastanawialiśmy się też wspólnie nad tym, czego się w ciągu tych kilku dni nauczyliśmy i co będziemy mogli przekazać swoim rodakom. Później zostaliśmy zaproszeni na bankiet w galerii Iris, gdzie sekretarz generalny Johan Vilhelm Eltvik YMCA dostał pamiątkowy obraz. Codziennie też uczestnicy seminarium oglądali film na temat życia w Albanii i jego problemów, były to produkcje: "Slogans" (Slogany), "Vendetta", "The book of the records of Shutka" – dokumentalny film o życiu Romów.

Wieczory sprzyjały integracji uczestników. Do najbardziej udanych możemy zaliczyć ten spędzony w regionalnej karczmie, gdzie słuchaliśmy albańskiej muzyki i tańczyliśmy w jej takt, a także podziwialiśmy regionalne stroje ale również wieczór z karaoke. Nie mogę też pominąć albańskiej gościnności, która towarzyszyła nam na każdym kroku. Gospodarze troszczyli się o to, by nam niczego nie brakowało, a jedzenie było wprost wyśmienite i bardzo obfite.

Katarzyna Jasińska

LISTA WSZYSTKICH WYDARZEŃ 
Twój komentarz może być pierwszy
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
  
Obozy YMCA - nasza oferta
Alians Światowy YMCA
Alians Europejski YMCA
YMCA na świecie
Inicjatywa Andrzeja Rumianowskiego, Prezesa Ogniska Miłośników Polskiego Jazzu ZMCh Polska YMCA w Warszawie
Związek Młodzieży Chrześcijańskiej "Polska YMCA"
komunikaty            serwisowe
poleć ten serwis znajomemu