Związek Młodzieży Chrześcijańskiej "Polska YMCA" Dodaj do ulubionych       Poleć znajomemu    
         english     zapytaj     pobierz     goście     linki     mailing     napisz     kontakt     home        
sondaCzy w tegoroczne wakacje przynajmniej dwa tygodnie spędzisz poza miejscem swojego zamieszkania ?
nie
tak
zobacz wyniki
archiwum sond
YMCA Europe Festival 2013
International Camp Counselor Program
YMCA World Camp

Małopolska

Metro w Krakowie
LISTA WSZYSTKICH WYDARZEŃ 
2010-02-18
Zima w Mieście z Krakowską YMCA

Za nami kolejna Akcja Zima w Mieście. Program przeznaczony dla dzieci w wieku od 7 do 13 lat, realizowany był w dniach 18-29 stycznia 2010 w budynku Polskiej YMCA przy ul. Krowoderskiej 8.
 
I. PRZYGOTOWANIA

Informacje o organizowaniu Akcji Zima zostały przekazane do Małopolskiego Kuratorium Oświaty, Sanepidu i Straży Pożarnej z dwutygodniowym wyprzedzeniem, skąd otrzymano stosowne zezwolenia. O projekcie został też poinformowany Komisariat Dzielnicowy Policji.

II. INFORMACJE OGÓLNE

Dzieci przychodziły przed godziną 8, zajęcia trwały do godziny 16. W Akcji wzięło udział ogółem 75 uczestników w wieku 7-13 lat, średnio 60 dzieci dziennie. Wszystkie dzieci otrzymały jeden gorący posiłek dziennie, napoje wydawano bez ograniczeń. Dziećmi zajmowało się pięciu wychowawców - Zbigniew Bożek, Magdalena Mrożek, Kinga Rogowska, Magdalena Gądek, Marietta Krzyszczyk. Wychowawcom pomagało 7 wolontariuszy.. Program koordynował Jan Bajer, dyrektor programowy krakowskiej YMCA.

Bardzo niskie temperatury były przyczyną, dla której prawie wszystkie zajęcia organizowane były w budynku Polskiej YMCA. Oferta programowa umożliwiała dzieciom wybranie najbardziej optymalnej dla nich formy wypoczynku, przystosowanej do ich wieku i zainteresowań, bowiem zajęcia odbywały się na kilku (czterech) salach równocześnie. Organizatorzy starali się, aby zajęcia edukacyjne były przerywane sportowymi przy czym zajęcia ruchowe dominowały w programie Akcji.

III. ZAJĘCIA PROGRAMOWE Akcji Zima w Mieście obejmowały:

A. BEZPIECZEŃSTWO

Wszystkie dzieci zapoznano z regulaminem i zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi uczestników Akcji w budynki i podczas wycieczek, ze szczególnym omówieniem współpracy w grupie, zasad życzliwości i koleżeństwa, zasady gry fair-play.

Dzieci wzięły udział w spotkaniu z z przedstawicielem Straży Miejskiej, panem Pawłem Zaborskim, "Zachowanie bezpieczeństwa na drogach podczas zimy".

B. ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE I ZABAWY RUCHOWE DLA NAJMŁODSZYCH

Codziennie organizowano zajęcia świetlicowe, mianowicie zajęcia plastyczne (różne techniki, tematy: maski karnawałowe, kolaż, labirynty, połącz linie, wypełnianie obrazków, rysowanie kredkami, malowanie farbami plakatowymi autoportretów, wycinanki, orgiami - wykonanie gwiazdy, statków, samolotów, smoka), dzieci grały gry strategiczne, gry planszowe (warcaby i szachy).

Radosne były zabawy integrujące najmłodszych (budowanie domu, zgadnij kto, 21 pytań, zajączki, raz dwa trzy czarownica patrzy, statek, kalambury, głuchy telefon, gra w zielone, sałatka owocowa, mafia, statek, rzeźba, pytanie albo rozkaz, magiczne pudełko, rybak w sieci, ogon smoka).

Uzupełnieniem były gry i zabawy dydaktyczne (zagadki tematyczne sportowe, przyrodnicze, historyczne, łamigłówki, układanki), konkursy (turniej wiedzy o świecie, test inteligencji, konkurs plastyczny).

Nie brakowało zajęć ruchowych dla najmłodszych (zbijany, berek, tunel, zabawy na linie) ani zabawy tanecznej z konkursami, nagrodami, jednym słowem Wielkiego Balu Akcji Zima.

C. ZAJĘCIA SPORTOWE

Program grup starszych obfitował w zajęcia sportowe, gry, treningi i turnieje (bilard, dwa ognie, siatkówka rzucana, siatkówka, piłka nożna, piłkarzyki, tu zajęcia prowadzone na profesjonalnym sprzęcie sportowym przez zaawansowanych graczy, baseball, treningi judo, bilardu, tenisa stołowego). Młodzież zapoznała się z curlingiem - na lodowisku Cracovii, wzięła udział w zawody strzelania z broni pneumatycznej (strzelnica LOK) i w spotkaniu z przedstawicielami Klubu Wysokogórskiego "Wierch" (nauka wiązania węzłów, wspinaczka na Mount YMCA, zjazd na linie).

D. POGADANKI, PRELEKCJE, POKAZY

Dzieci były bardzo aktywne na spotkaniach z inspektorem Krakowskiego Stowarzyszenia Ochrony nad Zwierzętami (panią Pauliną Boba), na spotkaniu z animatorem z Policealnego Studium Plastycznego Anima Art. nt. tworzenia filmów animowanych, gimnastyka buzi i języka - spotkanie z specjalistką od emisji głosu panią Grażyną Malczyk i w czasie pogadanki nt. dinozaurów i prehistorii, prowadzonej przez pana Michała Popka z Muzeum Przyrodniczego w Krakowie.

Brawa zebrały pokazy aikido, ju jitsu, fantastyczny pokaz sztuk magicznych (młodszy z prezenterów z zespołem Downa, niemniej bardzo sprawny manualnie), i pokaz udzielania pierwszej pomocy dla aktywnie uczestniczących, prowadzony przez zespół ratowników medycznych.

E. WYCIECZKI, SPACERY

Z uwagi na panujące niskie temperatury zorganizowano tylko dwa spacery, spacer nad Wisłę (karmienie ptaków wodnych) i spacer do Parku Jordana (lepienie bałwana, zabawy na górce saneczkowej)

F. ZAJĘCIA EDUKACYJNE W ZAPRZYJAŹNIONYCH PLACÓWKACH

Dzieci wzięły udział w profesjonalnie przygotowanych warsztatach kulturalno-edukacyjnych, skierowanych do najmłodszych, zorganizowanych przez przedstawicieli krakowskich muzeów Synagoga Stara (ceremoniał zapalania świec chanukowych, opowiadanie legendy chanukowej i gra o cukierki bączkiem chanukowym), Muzeum Historycznego Pałac Krzysztofory (Lajkonik i obyczaje krakowskie, prezentacja szopek krakowskich, konkursy rysunku "Malowanie zimy", zgadywanka nt. malarstwa) i Kamienicy Hipolitów (zwiedzanie ekspozycji, warsztaty nt. projektowania i wykonania masek karnawałowych).

G. WARSZTATY DZIENNIKARSKIE

Nową ofertą projektu Akcja Zima w Mieście były warsztaty dziennikarskie, w trakcie których dzieci poznały następujące gatunki dziennikarskie: wywiad, sondę, artykuł publicystyczny, sylwetkę, recenzję. W pracy z dziećmi zostały wykorzystane zabawy integracyjne, dydaktyczne. Zajęcia polegały na tworzeniu redakcji prasowej, poszukiwaniu tematów dziennikarskich oraz na omawianiu materiałów reporterskich napisanych przez dzieci.

H. KINO

Jedną z atrakcji było kino "Agrafka" usytuowane w budynku Polskiej YMCA. Udział w seansach był nieobowiązkowy. Projekcje starannie dobranych filmów dla dzieci cieszyły się umiarkowanym powodzeniem (średnio 15 dzieci z Akcji na każdym seansie). Wyświetlono filmy: Wyspa Nim, Zebra z Klasą, Lassie, Most do Terabithii, czerwony Kapturek - prawdziwa historia, Artur i Muminki, Wyspa Dinozaura 2.

IV. PODZIĘKOWANIA

Dziękujemy Urzędowi Miasta Krakowa za dofinansowanie projektu w wysokości 5 000 zł.

Dziękujemy naszym wolontariuszom, a w szczególności Klaudynie Góralskiej z Grupy Mandragora, za zorganizowanie zbiórki zabawek i Balu dla dzieci, Maćkowi Majchrzakowi z Klubu Wysokogórskiego Wierch za zorganizowanie mini kursu wspinaczki i zabawy na linach, jak również pokazu ratownictwa medycznego, studentom AWF za pomoc przy organizowaniu zajęć sportowych, Michałowi Kulikowskiemu (LOK) za zorganizowanie zawodów strzeleckich, działaczom Krakowskiego Klubu Curlingowego za zorganizowanie zajęć na lodowisku.

Podziękowania należą się również przedstawicielom krakowskich muzeów, w szczególności Starej Synagogi, Muzeum Historycznego Pałac Krzysztofory i Kamienicy Hipolitów za nieodpłatne zorganizowanie warsztatów dla dzieci.

Dziękujemy kierownictwu Kina Agrafka za 50% zniżkę na seanse filmowe dla dzieci, oraz PG "Zosia" za serwowanie bardzo smacznych posiłków.

LISTA WSZYSTKICH WYDARZEŃ 
Twój komentarz może być pierwszy
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
  
Obozy YMCA - nasza oferta
Alians Światowy YMCA
Alians Europejski YMCA
YMCA na świecie
Inicjatywa Andrzeja Rumianowskiego, Prezesa Ogniska Miłośników Polskiego Jazzu ZMCh Polska YMCA w Warszawie
Związek Młodzieży Chrześcijańskiej "Polska YMCA"
komunikaty            serwisowe
poleć ten serwis znajomemu