Związek Młodzieży Chrześcijańskiej "Polska YMCA" Dodaj do ulubionych       Poleć znajomemu    
         english     zapytaj     pobierz     goście     linki     mailing     napisz     kontakt     home        
sondaCzy w tegoroczne wakacje przynajmniej dwa tygodnie spędzisz poza miejscem swojego zamieszkania ?
nie
tak
zobacz wyniki
archiwum sond
YMCA Europe Festival 2013
International Camp Counselor Program
YMCA World Camp

Małopolska

Metro w Krakowie
LISTA WSZYSTKICH WYDARZEŃ 
2010-07-31
Perspektywy młodych Europejczyków

W dniach 22-31.07.2010 w Forchtenberg w Baden-Wuttenberg (Niemcy) grupa młodzieży z krakowskiej YMCA uczestniczyła w obozie polsko - niemiecko - białoruskim, ktorego tematem były perspektywy młodych Europejczyków. Oboz został zorganizowany w ramach programu partnerskiego COME TOGETHER z Evangelisches Jugendwerk w Oehringen i został dofinansowany przez Polsko - Niemiecką Współpracę Młodzieży.

Oto relacja jednego z uczestników:
 
Perspektywy współczesnej młodzieży - to temat wałkowany na wielu posiedzeniach rządów, rad miast czy wsi. Kto o tym dyskutuje? Głównie politycy i urzędnicy po czterdziestce. Czy to dobrze, że o młodzieży nie decydują młodzi? Nie. Dlatego w tym roku, w lipcu, odbył się międzynarodowy obóz w Forchtenbergu. Tematem przewodnim obozu były właśnie perpektywy młodych w Europie, a nawet na całym świecie. Także grupa z Krakowa pod patronatem krowoderskiego ogniska YMCA miała w tym kampie swój udział.

Forchtenberg to małe urokliwe miasteczko (ok. 5000 tys. mieszkańców) w Baden-Württembergi, kraju Hohenlohe nad niepozorną rzeczką Kocher. Obóz znajduje się na obrzeżach miasteczka niedaleko ruin gotyckiego zamku. Nasza krakowska grupa przyjechała w czwartek 23 lipca i już na przystanku spotkała nas bardzo przyjemna niespodzianka, Liza z Niemiec - jedna ze starszych uczestniczek obozu, przywitała nas bardzo dobrym językiem polskim, a Daniel - szef całego obozu świetnie mówił po angielsku. Zresztą później się okazało, że lwia część Niemców mówi świetne po angielsku. Wsiedliśmy do obozowego vana i po dość krótkiej podróży dotarliśmy do Öhringen niedaleko Forchtembergu. W budynku lokalnej społeczności młodzieżowej zastaliśmy obozowiczów, spędziliśmy tam chwilę zwiedzając miasteczko. Po ostatecznym zakwaterowaniu w Forchtenbergu i zjedzeniu kolacji padliśmy ze zmęczenia na twarz na składane kanadyjki.

Co dzień przez dwa tygodnie wstawaliśmy wcześnie rano i wyjeżdżaliśmy w różne zakątki regionu. Odwiedziliśmy między innymi Radę Miasta w Forchtenbergu i siedzibę kraju Hohenlohe oraz parlament landu w Stuttgarcie. Na każdym z tych spotkań oraz w obozie rozmawialiśmy na ważne dla światowej młodzieży tematy takie jak subkultury, starzenie się społeczeństwa czy brak porozumienia między młodzieżą i ludźmi starszymi. Pomimo napiętego grafiku, udało nam się zwiedzić starówkę w Stuttgarcie, miasteczka Kunzelsau i Öhrlingen oraz fabrykę Würtha.

Braliśmy też czynny udział w koncercie "Rock in the Ruins" na którym wystąpiły takie zespoły jak Sacrety czy Family Force 5 oraz koncercie towarzyszącym "Brass in the Ruins" .

Cały obóz wypadł świetnie pod względem organizacyjnym i szkoleniowym . Nasza krakowska grupa nawiązała znajomości z ludźmi z Łotwy, Litwy, Białorusi, Słowacji, Niemiec, a nawet Palestyny. Sądzę, że tego typu obozy to dobra alternatywa dla "nic nierobiącej" grupy wakacyjnych rezerwistów.

autor: Konrad Chlebda

LISTA WSZYSTKICH WYDARZEŃ 
Twój komentarz może być pierwszy
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
  
Obozy YMCA - nasza oferta
Alians Światowy YMCA
Alians Europejski YMCA
YMCA na świecie
Inicjatywa Andrzeja Rumianowskiego, Prezesa Ogniska Miłośników Polskiego Jazzu ZMCh Polska YMCA w Warszawie
Związek Młodzieży Chrześcijańskiej "Polska YMCA"
komunikaty            serwisowe
poleć ten serwis znajomemu