Związek Młodzieży Chrześcijańskiej "Polska YMCA"   Poleć znajomemu    
         english     pobierz     linki     napisz     kontakt     home        

YMCA Europe Festival 2013
International Camp Counselor Program
YMCA World Camp
LISTA WSZYSTKICH WYDARZEŃ 
2016-07-02
Razem dla Europy!

Ośmioosobowa delegacja Polskiej YMCA wzięła udział w IV Kongresie inicjatywy ekumenicznej "Razem dla Europy" odbywającej się Monachium w dniach 29 czerwca - 2 lipca 2016 pod hasłem "Spotkanie - pojednanie - przyszłość". Gospodarzem Kongresu była YMCA (CVJM) Monachium, a patronami: UNESCO, Rada Europy, Parlament Europejski i Komisja Europejska.

Wśród 1700 uczestników i 17 paneli tematycznych oraz spotkań ogólnych byli przedstawiciele kościołów, ruchów i organizacji katolickich, protestanckich i prawosławnych z 32 państw, reprezentanci świata polityki oraz życia gospodarczego. W spotkaniach uczestniczyli m.in. przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kardynał Kurt Koch, przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich kard. Reinhard Marx, przewodniczący Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech biskup Heinrich Bedford-Strohm, anglikański biskup Michael Nazir-Ali oraz Sekretarz Generalny Aliansu Europejskiego YMCA Juan Simoes Iglesias. Obok Polskiej YMCA w Kongresie wzięli również udział z Polski m.in. przedstawiciele Ruchu Focolari oraz Ruchu Szensztackiego.

Papież Franciszek i ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej w przesłaniach wideo zaapelowali do chrześcijan, aby wspólnie działali na rzecz zjednoczonej Europy. W związku z przyszłoroczną rocznicą Reformacji obecni biskupi katoliccy i ewangeliccy zgodnie oświadczyli - przy aplauzie zgromadzonych - że "500 lat podziału wystarczy".

W ramach panelu "Żyć pojednaniem -przekraczanie granic" Piotr Semeniuk zaprezentował doświadczenia Polskiej YMCA Lublin i Fundacji Niepodległości w zakresie działań na rzecz pojednania międzynarodowego i międzykonfesyjnego na przykładzie projektów polsko-ukraińskich adresowanych do młodzieży. Duże zainteresowanie wzbudziły projekty ekshumacyjne i porządkowania cmentarzy na Wołyniu oraz ekumeniczny projekt Youth Unify. W czasie wystąpienia na sesji plenarnej kończącej Kongres, Piotr Semeniuk wskazał na znaczenie wzajemnej wymiany świadectw w procesie pojednania.

W czasie polsko-niemiecko-rosyjskiej modlitwy w kościele katolickim św. Trójcy modlono się o pokój w Europie (szczególnie na ogarniętej wojną wschodniej Ukrainie) przypominając jubileusz 25-lecia polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Kardynał Kurt Koch mówiąc o pojednaniu europejskim wskazał m.in. na zbliżającą się podróż papieża Franciszka do Polski i jego modlitwę w Oświęcimiu.

Kongres "Razem dla Europy" zakończył się na Placu Karola w Monachium z udziałem 5 tys. osób. We wspólnym komunikacie końcowym inicjatorzy zaapelowali o zwiększenie zaangażowania chrześcijan w Europie.

Po zamknięciu Kongresu delegacja polska wzięła udział we mszy św. w Polskiej Misji Katolickiej w Monachium.

Teraz nadszedł czas na wspólne przeżywanie Światowych Dni Młodzieży.

Delegacja Polskiej YMCA w czasie obrad

Delegacja Polskiej YMCA z Konsulem Generalnym RP w Monachium

Kongres na Placu Karola w Monachium

Polsko-niemiecko-rosyjska modlitwa w Monachium

Prezentacja Polskiej YMCA

Prezentacja Sekretarza Generalnego YMCA Europe

Sesja plenarna Kongresu

Spotkanie z Sekretarzem Generalnym YMCA Europe

**********

Więcej informacji:

http://www.together4europe.org/en/

https://www.youtube.com/watch?v=fi3CCCy2u0A

https://youtu.be/pjnlVqGoLmI

http://www.ymca-unify.eu/european/youth_unify/youth_unify_2015

http://www.ymca-unify.eu/european/youth_unify/youth_unify_2016LISTA WSZYSTKICH WYDARZEŃ 
 
Obozy YMCA - nasza oferta
Alians Światowy YMCA
Alians Europejski YMCA
YMCA na świecie
Inicjatywa Andrzeja Rumianowskiego, Prezesa Ogniska Miło¶ników Polskiego Jazzu ZMCh Polska YMCA w Warszawie

Związek Młodzieży Chrześcijańskiej "Polska YMCA"
komunikaty            serwisowe
poleć ten serwis znajomemu