Związek Młodzieży Chrześcijańskiej "Polska YMCA" Dodaj do ulubionych       Poleć znajomemu    
         english     zapytaj     pobierz     goście     linki     mailing     napisz     kontakt     home        
sondaCzy w tegoroczne wakacje przynajmniej dwa tygodnie spędzisz poza miejscem swojego zamieszkania ?
nie
tak
zobacz wyniki
archiwum sond
YMCA Europe Festival 2013
International Camp Counselor Program
YMCA World Camp

Małopolska

Metro w Krakowie
LISTA WSZYSTKICH WYDARZEŃ 
2016-09-28
Youth Unify 2016 - Wierchowina

W dniach 21-27 sierpnia 2016 roku w okolicach Wierchowiny (do 1962 r. Żabie) nad Czeremoszem na ukraińskiej Huculszczyźnie, wśród pięknych górskich karpackich krajobrazów, spotkali się młodzi liderzy YMCA z 12. krajów, aby kontynuować zeszłoroczne doświadczenie Youth Unify 2015 z polskiego Nasutowa koło Lublina.

Był to czas inspirujących konferencji o liderstwie, radosnej ekumenicznej modlitwy, licznych rozmów, dzielenia się doświadczeniem i ustaleń dotyczących wspólnych działań w przyszłości. Nie zabrakło też poznania miejscowej kultury oraz wesołej zdrowej zabawy.

Dzień zaczynał się od modlitwy każdorazowo prowadzonej przez inne osoby. Dzięki temu uczestnicy mogli doświadczyć na praktyce, jak budują swoją wieź z Bogiem przedstawiciele różnych wyznań. Temu odkrywaniu rozmaitych chrześcijańskich wyznań, zadziwieniu się ich bogactwem i poszukiwaniu wspólnych podstaw służyły także odwiedziny różnych świątyń, w tym wizyta w ukraińskiej prawosławnej parafii w Krasnoile i rozmowa z miejscowym proboszczem.

Kształtowaniu postaw liderskich służyły konferencje i warsztaty, podczas których wskazywano także na teologiczne inspiracje bycia przewodnikiem dla innych, co potwierdzają takie tematy spotkań, jak np. "Leadership in Holy Trinity" czy "Jesus & His leadership style".

Owocnemu przyjmowaniu treści służyły rozmowy w małych grupach. Podczas prelekcji były przewidziane chwile na omówienie usłyszanego z sąsiadami. Ważnym elementem dnia były także spotkania w ustalonych wcześniej małych grupach. Stwarzały one okazje do podzielenia się własnymi refleksjami, przeżywaniem Youth Unify i planami na przyszłość.

Wyjątkowym dniem był 24 sierpnia - 25. rocznica Niepodległości Ukrainy uczczona festiwalem w Wierchowinie. Było to też święto 10-lecia YMCA Karpaty. Uczestnicy Youth Unify spędzili pierwszą połowę dnia na wycieczce w górach albo raftingu, następnie włączając się we wspólną zabawę: poczęstunek upieczonym na ognisku baranem, koncert i rozmaite atrakcje festiwalowe.

Młodzi liderzy mieli też okazję do poznania słynnej huculskiej kultury, słuchając występu lokalnego muzyka, który też opowiedział ciekawostki o rozmaitych instrumentach. Natomiast ostatniego wieczoru przed wyjazdem Iwana Gorbaczuk, Prezes YMCA Wołyń z Łucka, poprowadziła warsztat nauki ukraińskich tańców ludowych.

Spotkanie pozostawiło po sobie wyraźną nadzieję na dalszą owocną współpracę w odnowieniu chrześcijańskich podstaw w YMCA. Uczestnicy wyjeżdżali zauważalnie pokrzepieni i zainspirowani do działań w swoich lokalnych organizacjach, jak też zdecydowani do kontynuowania tego - rozpoczętego w Polsce w Nasutowie w 2015 roku - doświadczenia jedności w różnorodności projektu Youth Unify.

Alena Androsik, YMCA Lublin,
delegat ZMCh Polska YMCA na Youth Unify 2016

LISTA WSZYSTKICH WYDARZEŃ 
Twój komentarz może być pierwszy
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
  
Obozy YMCA - nasza oferta
Alians Światowy YMCA
Alians Europejski YMCA
YMCA na świecie
Inicjatywa Andrzeja Rumianowskiego, Prezesa Ogniska Miłośników Polskiego Jazzu ZMCh Polska YMCA w Warszawie
Związek Młodzieży Chrześcijańskiej "Polska YMCA"
komunikaty            serwisowe
poleć ten serwis znajomemu