Związek Młodzieży Chrześcijańskiej "Polska YMCA" Dodaj do ulubionych       Poleć znajomemu    
         english     zapytaj     pobierz     goście     linki     mailing     napisz     kontakt     home        
sondaCzy w tegoroczne wakacje przynajmniej dwa tygodnie spędzisz poza miejscem swojego zamieszkania ?
nie
tak
zobacz wyniki
archiwum sond
YMCA Europe Festival 2013
International Camp Counselor Program
YMCA World Camp

Małopolska

Metro w Krakowie
LISTA WSZYSTKICH WYDARZEŃ 
2006-07-16
Muzyka nie zna granic
Zespół Muzyki Dawnej Polskiej YMCA w dniach 5-14.07.2006 przebywał w Niemczech w ramch projektu "Muzyka nie zna granic", którego celem było prezentowanie spuścizny narodowej i wymiana doświadczeń.

Program wyjazdowy poprzedzony był tygodniowymi warsztatami muzycznymi w Szczawie / Limanowej, zakończonymi koncertami w Polsce (Kościół w Szczawie i Opactwo OO Benedyktynów w Tyńcu).

Po drodze do Hamburga młodzież zwiedziła Berlin (Pergamon i miasto - brama Brandenburska, mur Berliński itp.) Podobnie jak przed rokiem projekt obejmował wspólne muzykowanie w formie prób i koncertów oraz program integracyjno-turystyczny (tańce, party grill - urodziny, zabawy sportowe - mecze i emocje mundialowe, plażowanie, wycieczki - nad Morze Północne, nad rzekę Elbę i in.)

Polskie dzieci mieszkały w niemieckich rodzinach, które przyjęły ich niesłychanie serdecznie, poznawały codzienne zwyczaje naszych sąsiadów i nawiązując nowe przyjaźnie.

Plany artystyczne zawierały się w trzech koncertach:
1. W Kościele Parafialnym w Gudow
2. W Muzeum w Ratzeburgu ( przy współpracy w tamtejsza szkoła muzyczną)
3. W Kościele Parafialnym w Basthorst.
Koncert ten poprzedzał pochód przez miasto obydwu zespołów w kostiumach koncertowych. Pochód ten otwierała Straż Pożarna , następnie podążała kapela (piszczałki, lira korbowa a rytm marszu wybijał na wielkim bębnie wiezionym na wózku najmłodszy uczestnik - Marius) i młodzież niemiecka. Następnie szli Polacy a cały kolorowy korowód zamykała Straż Miejska. Na chodnikach i w oknach gromadziła się publiczność, która w większości podążała za nami do Kościoła, na koncert.

Z programu muzycznego największe wrażenie na nas wywarła polska pieśń "Bogurodzica" śpiewana przez polskie dzieci w niemieckim Kościele, w atmosferze wzajemnej życzliwości.

Cześć wokalna poprzedzona była wstępem- improwizacją organowa na jej temat, wykonywaną przez miejscowego organistę Młodzi artyści polscy (kojarząc tę pieśń jako pierwszy Hymn Polski, śpiewany przed wiekami, przed bitwą pod Grunwaldem) świadomi wagi wydarzenia i śpiewali z dumą i przejęciem.

Program Muzyczny

"MUZYKA NIE ZNA GRANIC" to widowisko muzyczne na głosy oraz dawne instrumenty w stylizacji XVI-wiecznego muzykowania dworskiego na Wawelu. Na teksty śpiewane i grane złożyły się kompozycje renesansowe Mikołaja z Krakowa i Mikołaja Gomółki w przekładzie Jana Kochanowskiego oraz inne utwory europejskie tego okresu.
Celem projektu było prezentowanie naszej spuścizny narodowej i wymiana doświadczeń. Pragnęliśmy również dowieść, że kultura Europy to wspólna wartość.

SKŁAD ZESPOŁU
opieka artystyczna, koordynator programu "Muzyka nie zna granic" - Anna Fieber
1. Joanna Lelek
2. Katarzyna Motyka
3. Joanna Kominiak
4. Klaudia Piechnik
5. Maria Komenda
6. Weronika Szwarnóg
7. Kaja Szwarnóg
8. Robert Nowakowski
9. Igor Sikorski
10. Florian Nowak
11. Krzysztof Fieber
12. Tomasz Budkiewicz
13. Arkadiusz Mastalski
LISTA WSZYSTKICH WYDARZEŃ  
Obozy YMCA - nasza oferta
Alians Światowy YMCA
Alians Europejski YMCA
YMCA na świecie
Inicjatywa Andrzeja Rumianowskiego, Prezesa Ogniska Miłośników Polskiego Jazzu ZMCh Polska YMCA w Warszawie
Związek Młodzieży Chrześcijańskiej "Polska YMCA"
komunikaty            serwisowe
poleć ten serwis znajomemu