Dokument przyjęty podczas 14. Rady Światowej YMCA w 1998 r. we Frechen (Niemcy) określa obowiązki, które YMCA mogłaby przyjmować w nowym milenium, zgodnie ze swoimi potrzebami i możliwościami.
Zawarty w "Challenge 21" potencjał zadań ukazuje pozycję YMCA w szerszym aspekcie społecznym. "Challenge 21" może być odbierany jako krok naprzód we współczesnym rozumieniu Misji YMCA w naszych czasach, zachowując Bazę Paryską jako podstawę Misji YMCA. Mimo że świat, w którym żyjemy, staje się coraz bardziej skomplikowany, jesteśmy zobowiązani szukać dróg, na których pozostaniemy otwarci na wyzwania współczesności, lecz jednocześnie tak samo, albo nawet bardziej, będziemy związani z naszymi korzeniami.
Przyjmując Bazę Paryską z 1855 r. jako niezmienną podstawę określającą Misję YMCA, na progu trzeciego tysiąclecia deklarujemy, że YMCA jest Chrześcijańskim, ekumenicznym, wolontarystycznym ruchem o światowym zasięgu, dla kobiet i mężczyzn, szczególnie nastawionym na rzeczywiste włączenie się młodych ludzi. YMCA bierze udział w chrześcijańskim ideale tworzenia społeczeństwa opartego na zasadach sprawiedliwości, miłości, pokoju i prawa do pełni życia dla wszelkich stworzeń.
Wzywamy wszystkich członków YMCA do skoncentrowania swoich działań na określonych wyzwaniach, które są zgodne z ich własnym rozumieniem wyzwań. Te wyzwania staną się ewolucją Zasad z Kampali.
Głosić Dobrą Nowinę Jezusa Chrystusa i dążyć do duchowego, intelektualnego i fizycznego rozwoju ludzkości jako całych społeczeństw i poszczególnych jednostek.
Umacniać wszystkich, w szczególności młodych ludzi i kobiety, do brania większej odpowiedzialności i przejmowania przywództwa na wszystkich poziomach i pracy ukierunkowanej na sprawiedliwe społeczeństwo.
Popierać i promować prawa kobiet i prawa dzieci.
Sprzyjać dialogowi i partnerstwu między ludźmi różnych wyznań i ideologii.
Sprzyjać zachowaniu tożsamości kulturowej ludzi oraz promować odnowę kulturalną.
Angażować się w prace na rzecz solidarności z biednymi i wysiedlonymi, prześladowanymi z powodów rasowych, przekonań religijnych oraz na rzecz mniejszości etnicznych.
Włączać się jako mediatorzy w sytuacjach konfliktów i pracować nad znaczącym udziałem i rozwojem ludzi w ich samookreśleniu.
Bronić dzieła Bożego stworzenia przed wszelkim zniszczeniem, zachowując zasoby i bogactwa ziemi dla przyszłych pokoleń. W obliczu tych wyzwań, YMCA powinna rozwijać wzory współpracy na wszystkich poziomach, które umożliwiają samowystarczalność i samostanowienie.
|